BU28TD3WG-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BU28TD3WG-TR |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5-SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BU28TD3WG-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 60 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 70dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Supplier Device Package 5-SSOP |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 200mA | Base Product Number |