CSL1001ET1C
DigiKey Part Number
846-CSL1001ET1CTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-CSL1001ET1CCT-ND - Cut Tape (CT)
846-CSL1001ET1CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSL1001ET1C
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 527nm LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.16mm