MCR03EZPJ472 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2,72,113
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
4.7 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR03EZPJ472
DigiKey Part Number
RHM4.7KGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR03EZPJ472
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR03EZPJ472 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)