PMR25HZPJV1L0
DigiKey Part Number
RHM.001AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM.001AQCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM.001AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR25HZPJV1L0
Description
RES 0.001 OHM 5% 1W 1210
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMR25HZPJV1L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.019" (0.47mm)