RCD080N25TL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 15,011
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Vishay Siliconix
In Stock: 9
STMicroelectronics
N-Channel 250 V 8A (Ta) 850mW (Ta), 20W (Tc) Surface Mount CPT3
RCD080N25TL
DigiKey Part Number
RCD080N25TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCD080N25TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RCD080N25TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD080N25TL
Description
MOSFET N-CH 250V 8A CPT3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCD080N25TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Last Time Buy
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1440 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
850mW (Ta), 20W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
CPT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 4A, 10V