RQ6L020SPTCR
DigiKey Part Number
RQ6L020SPTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ6L020SPTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ6L020SPTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ6L020SPTCR
Description
MOSFET P-CH 60V 2A TSMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 2A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ6L020SPTCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.2 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
750 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
210mOhm @ 2A, 10V