SP8M10FRATB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP8M10FRATB |
Description | MOSFET N/P-CH 30V 7A 8SOP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 30V 7A (Ta), 4.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.4nC @ 5V, 8.5nC @ 5V |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 600pF @ 10V, 850pF @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 2W (Ta) |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature 150°C |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration N and P-Channel | Qualification AEC-Q101 |
FET Feature Logic Level Gate, 4V Drive | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Ta), 4.5A (Ta) | Supplier Device Package 8-SOP |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 7A, 10V, 56mOhm @ 4.5A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |