VS100VLNVWMTFTR
DigiKey Part Number
846-VS100VLNVWMTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-VS100VLNVWMTFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-VS100VLNVWMTFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS100VLNVWMTFTR
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC PMDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 1.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount PMDE
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS100VLNVWMTFTR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V (Max)
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V