400AX15MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-2275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400AX15MEFC10X16
Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
400AX15MEFC10X16 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C