6.3ZLQ4700MEFC10X25
DigiKey Part Number
1189-3604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLQ4700MEFC10X25
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
6.3ZLQ4700MEFC10X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C