CP3495-46
DigiKey Part Number
2223-CP3495-46-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP3495-46
Description
PELTIER, 9.5 X 9.5 X 4.6 MM, 3.4
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.7W @ 27°C 3.4 A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP3495-46 Models
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Height
4.60mm
Series
Number of Stages
2
Current - Max
3.4 A
Voltage - Max
0.8 V
Resistance
190 mOhms
Size / Dimension
Square - 9.50mm L x 9.50mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.7W @ 27°C