DS02-254-1L-08BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 513
Datasheet
Dip Switch SPST 8 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02-254-1L-08BE
DigiKey Part Number
2223-DS02-254-1L-08BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02-254-1L-08BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DS02-254-1L-08BE Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.862" (21.89mm)