TBL009V-254-04GY-2GY
TBL009V-254-04GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL009V-254-04GY-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL009V-254-04GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL009V-254-04GY-2GY
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL009V-254-04GY-2GY Models
Category
Voltage
150 V
Wire Gauge
18-26 AWG
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Color
Gray
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
5 A