CL05A106MQ5NRNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 37,600
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 33,840
Datasheet
KEMET
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Parametric Equivalent
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
CL05A106MQ5NRNC
DigiKey Part Number
1276-CL05A106MQ5NRNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05A106MQ5NRNC
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05A106MQ5NRNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)