Image for FW-06-05-F-D-492-170-A-P is not available
FW-06-05-F-D-492-170-A-P
DigiKey Part Number
FW-06-05-F-D-492-170-A-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-06-05-F-D-492-170-A-P
Description
CONN HDR 12POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-06-05-F-D-492-170-A-P Models
Category
Length - Overall Pin
0.662" (16.815mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Series
Length - Stack Height
0.492" (12.497mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)