Image for FW-12-02-G-D-200-152 is not available
FW-12-02-G-D-200-152
DigiKey Part Number
FW-12-02-G-D-200-152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-12-02-G-D-200-152
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-12-02-G-D-200-152 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.152" (3.861mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.075" (1.905mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.427" (10.846mm)