SL-110-TT-10
DigiKey Part Number
SL-110-TT-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-110-TT-10
Description
CONN RCPT .100" 10POS TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL-110-TT-10 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C