LC1D95BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D95BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95BD
Description
CONTACTOR 95A 1F+1O 24V CC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D95BD Models
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
130 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
35 ms
Contact Rating (Current)
95 A