0001.2514.PT
DigiKey Part Number
486-3884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0001.2514.PT
Description
FUSE CERM 10A 250VAC 150VDC 5X20
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 250 V 150 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA AC, 1.5kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
400.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V