PM2260D50V
DigiKey Part Number
CC2273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM2260D50V
Description
RELAY SSR 600V 50A PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 50 A 48 ~ 600V Chassis Mount Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM2260D50V Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
50 A
Series
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
48 ~ 600V