SDP4-24-100RT
DigiKey Part Number
2106-SDP4-24-100RT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDP4-24-100RT
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 101W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
Category
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
4.2A
Series
Power (Watts)
101W
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.80" L x 2.85" W x 2.95" H (96.5mm x 72.4mm x 74.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
210V
DC Voltage - Input (Max)
375V