BZW50-12B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZW50-12B |
Description | TVS DIODE 12VWM 28VC R6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28V Clamp 2143A (2.143kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZW50-12B Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2143A (2.143kA) (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 9250pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case R-6, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V |