L78M24ACDT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L78M24ACDT-TR |
Description | IC REG LINEAR 24V 500MA DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L78M24ACDT-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 6 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 50dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 40V | Supplier Device Package DPAK |
Voltage - Output (Min/Fixed) 24V | Base Product Number |