SP1ML-915
DigiKey Part Number
497-15396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP1ML-915
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CHIP SMD
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Transceiver Module 915MHz Integrated, Chip Surface Mount
Category
Antenna Type
Integrated, Chip
Mfr
Utilized IC / Part
SPIRIT1
Packaging
Tray
Memory Size
128kB Flash, 16kB RAM
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
13.5mA
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting
8mA ~ 20mA
Modulation
2-FSK, ASK, GFSK, GMSK, OOK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
915MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C