STBB2J29-R
DigiKey Part Number
497-13215-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STBB2J29-R
Description
IC REG BUCK BST PROG 20FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Programmable 2.9V, 3.4V 1 Output 800mA 20-UFBGA, FCBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STBB2J29-R Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
2.5MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
20-Flip-Chip (2.1x1.8)
Voltage - Input (Min)
2.4V