STD70N6F3
DigiKey Part Number
497-12240-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12240-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD70N6F3
Description
MOSFET N-CH 60V 70A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 70A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD70N6F3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2200 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 35A, 10V