STD70N6F3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STD70N6F3 |
Description | MOSFET N-CH 60V 70A DPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 70A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STD70N6F3 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 110W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package DPAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 35A, 10V |