STM32L010K4T6
DigiKey Part Number
497-STM32L010K4T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L010K4T6
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L010K4T6 Models
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz