STM32L031G6U7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 2,425
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4x4)
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L031G6U7
DigiKey Part Number
497-16807-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031G6U7
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L031G6U7 Models
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz