STM32L051K8T6TR
DigiKey Part Number
497-18809-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18809-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18809-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L051K8T6TR
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L051K8T6TR Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz