STPS5L60SFY
DigiKey Part Number
497-18307-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18307-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18307-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5L60SFY
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC)
EDA/CAD Models
STPS5L60SFY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
470 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Series
Qualification
AEC-Q101
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)