T4002M02F2MBR
DigiKey Part Number
4797-T4002M02F2MBRTR-ND - Tape & Reel (TR)
4797-T4002M02F2MBRCT-ND - Cut Tape (CT)
4797-T4002M02F2MBRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4002M02F2MBR
Description
SMD TERMINAL BLOCK 2P 6A 300V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.157" (4.00mm) Surface Mount
Category
Mating Orientation
Horizontal with Board
Manufacturer
Supirit Inc.
Current
6 A
Series
Voltage
300 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wire Gauge
18-24 AWG
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Levels
1
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Positions Per Level
2
Color
Natural
Pitch
0.157" (4.00mm)