RL1220S-R27-F
DigiKey Part Number
RL12S.27FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL12S.27FCT-ND - Cut Tape (CT)
RL12S.27FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1220S-R27-F
Description
RES 0.27 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL1220S-R27-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)