35HDLBAU
35HDLBAU
35HDLBAU
DigiKey Part Number
SC1484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDLBAU
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM 3COND
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Series
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Body Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.139" (3.53mm)
Housing Material
Copper Alloy
Contact Material
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.290" (7.37mm)