35HDRABAUS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Switchcraft Inc.
In Stock: 112
Datasheet
Parametric Equivalent
Switchcraft Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
35HDRABAUS
DigiKey Part Number
35HDRABAUS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDRABAUS
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM RA 3COND
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
Operating Temperature
0°C ~ 66°C
Series
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Body Material
Brass
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Brass
Contact Material
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.175" (4.44mm)