35RAPC3BH3
35RAPC3BH3
35RAPC3BH3
DigiKey Part Number
SC2402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC3BH3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RAPC3BH3 Models
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Silver
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Brass
Gender
Female
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)