LM2576T-3.3
DigiKey Part Number
5536-LM2576T-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576T-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-220-5
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)