MCRLE165SB7224MTNA01
DigiKey Part Number
587-MCRLE165SB7224MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCRLE165SB7224MTNA01
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0306
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0306 (0816 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)