DRB480-48-1
DigiKey Part Number
285-DRB480-48-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB480-48-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
EDA/CAD Models
DRB480-48-1 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 3.31" W x 4.88" H (125.0mm x 84.0mm x 124.0mm)
Voltage - Output 1
48V