PAH300S24-28
DigiKey Part Number
285-PAH300S24-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAH300S24-28
Description
DC DC CONVERTER 28V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 11A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAH300S24-28 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
11A