RWS300B-24/R
DigiKey Part Number
285-RWS300B-24/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS300B-24/R
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
RWS300B-24/R Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
12.5 A