B32023A3224M000
DigiKey Part Number
495-3803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32023A3224M000
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32023A3224M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)