B57164K0102K000
DigiKey Part Number
495-77137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57164K0102K000
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 3730K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 1k Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57164K0102K000 Models
Category
B Value Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
B25/100
3730K
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Power - Max
450 mW
Resistance in Ohms @ 25°C
1k
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±10%
Package / Case
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W