B72540E0350K062
DigiKey Part Number
495-7481-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7481-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7481-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72540E0350K062
Description
VARISTOR 56V 1KA 2220
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72540E0350K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
1 kA
Manufacturer
TDK
Energy
7.7J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
45 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Max)
61.6 V