C1005X7R1H103M050BB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1005X7R1H103M050BB |
Description | CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10000 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1005X7R1H103M050BB Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |