C1608X6S1E105K080AB
DigiKey Part Number
445-7434-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7434-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7434-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X6S1E105K080AB
Description
CAP CER 1UF 25V X6S 0603
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X6S1E105K080AB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)