PID75-560M
DigiKey Part Number
495-PID75-560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID75-560MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID75-560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID75-560M
Description
FIXED IND 56UH 580MA 480 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 580 mA 480mOhm Nonstandard
Current - Saturation (Isat)
800mA
DC Resistance (DCR)
480mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)