YFF21PC1A475MT000N
DigiKey Part Number
445-YFF21PC1A475MT000NTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-YFF21PC1A475MT000NCT-ND - Cut Tape (CT)
445-YFF21PC1A475MT000NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF21PC1A475MT000N
Description
CAP FEEDTHRU 4.7UF 20% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Feed Through Capacitor 10V 3 A 12mOhm 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Category
Current
3 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
12mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
40dB @ 200kHz ~ 1GHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Capacitance
4.7 µF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated
10V