AVH25LSSFEA122604
AVH25LSSFEA122604
AVH25LSSFEA122604
DigiKey Part Number
450-AVH25LSSFEA122604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVH25LSSFEA122604
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 26A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
26A (AC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V