Image for PRASA1-16F-BB0BW is not available
PRASA1-16F-BB0BW
DigiKey Part Number
1111-PRASA1-16F-BB0BW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRASA1-16F-BB0BW
Description
ROCKER SWITCHES PRASA1-16F-BB0BW
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
O -
Packaging
Tray
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
Dust Proof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Switch Function
Approval Agency
ENEC, UL, VDE
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V